ponedjeljak, 23 Maj 2016 06:29

Pregršt medalja sa World scholars cup

U utorak i srijedu, 17. i 18. maja 2016. godine, u prostorijama Međunarodne srednje škole Sarajevo održano takmičenje je World Scholar's Cup u kom su učešće uzeli i naši učenici. Naime, World Scholar's Cup je prestižno svjetsko takmičenje koju obuhvata više od 50 zemalja svijeta i ujedinjuje mlade učenjake u posebno zanimljivom takmičenju u općem znanju iz šest kategorija koje obuhvataju aktuelnosti u svijetu današnjice: od pravde i pravednosti, preko likovne, muzičke i književne umjetnosti, sve do nauke i medicine.  Učenici koji su sačinjavali šest timova naše škole od po tri člana bili su: Amina Al-Tawil, Adnan Al-Tawil, Mia Bakal, Vanna Ćurin, Ena Forto, Zoe Ibrahimović, Emir Pita, Nedžad Hadžiosmanović, Džan Kukuljac, Emina Milanović, Damir Hadžić, Haris Rašidagić, Ivana Tihi-Babić, Selma Smajić i Dina Špirtović.

Koliko su naši učenici bili uspješni, svjedoči i mnoštvo zlatnih i srebrenih medalja iz svih disciplina koje su ponosno nosili u srijedu navečer, ali i činjenica da su se čak četiri tima plasirala na svjetsku rundu u Bangkoku, a dva na mini-svjetsku rundu u Pragu kao izuzetni takmičari i mladi učenjaci. Osvojen je i jedan pehar za grupno drugo mjesto u kolaborativnom pisanju, dok su mnoga zlata osvojena i na testu znanja.  Sve u svemu, osvojeno je više od pedeset medalja od kojih više od 25 zlatnih te ostatak srebrnih medalja. Takmičari ispred naše škole su bili među najboljim debatantima, što nam pokazuje i to da je jedan od njih, Emir Pita, bio među sudijama posljednje debate i bio onaj koji je imao čast proglasiti pobjednika iste. Ali, debate nisu jedino područje u komsu naši takmičari briljirali – osvojili su i brojne medalje u području prirodnih i društvenih nauka, ali i mnogih drugih u kojima su se takmičili pisanjem eseja i rješavanjem zahtjevnih testova općeg znanja.

Svoje utiske je s nama odlučio podijeliti i jedan od takmičara, Emir Pita:

- Učešće u World Scholar's Cupu je zaista jedno uzbudljivo i izvanredno iskustvo. Biti dio veće, globalne zajednice jeste upravo ono čemu su nas ovo takmičenje kao i Druga gimnazija naučili. Iako je ovo prva runda u historiji takmičenja koja se održava u Sarajevu i prvi put se mi takmičimo u istom, moram reći da smo postigli, usuđujem se reći, izuzetne i veoma značajne rezultate. Vidjeti naša imena ispisana među najboljim učenicima ove runde koja je brojala 500 učesnika bilo je inspirativno i motivirajuće za naš dalji rad, ali i potvrda uspješnosti Druge gimnazije kao kvalitetne odgojno-obrazovne institucije. Nadam se da će uspjeh biti čak i veći na svjetskoj rundi.

Pored Emira, i Ivana Tihi-Babić je iznijela svoje mišljenje o proteklom takmičenju:

- World Scholar’s Cup je bilo divno iskustvo ispunjeno lijepom atmosferom, prijateljskim duhom i zanimljivim ljudima. Kroz raznolike izazove, poput debata, kvizova i pisanja eseja, imala sam priliku da naučim mnogo toga, no i da pokažem sve sto sam naučila školujući se u IB Middle Years Programu. Ovo takmičenje bilo je za nas, učenike Druge gimnazije Sarajevo, samo još jedna prilika da podijelimo sa drugima vještine istraživanja, komunikacije i saradnje te onaj istinski timski duh koji se oformio unutar naše male zajednice, Druge gimnazije Sarajevo.

Zadnji put promjenjen petak, 23 Juni 2017 06:31