KAKO PREVAZIĆI TRAUMATSKI DOGAĐAJ

Pedagoško-psihološka služba Druge gimnazije u Kući znanja nedavno je organizovala čas odjeljenjske zajednice na temu „Traumatski događaj i kako ga prevazići“. Čas je organizovan s ciljem da učenici nauče da na vrijeme prepoznaju rizičnu situaciju iu načine kako da se nose sa svojim emocijama, mislima i ponašanjima. Predavanje je organizovano u skladu s preporukama Ministarstva za odgoj i obrazovanje dostavljenim školama nakog uznemiravajućeg i tragičnog događaja u susjednoj Srbiji. Učencima je objašnjeno da mogu potražiti podršku obraćajući se stručnjacima u pedagoško-psihološkoj službi škole, centrima za mentalno zdravlje, psihoterapeutima, te pozvati Plavi telefon, savjetodavnu liniju za djecu i mlade. Pedagoško-psihološka služba od početka školske godine kontinuirano radi na edukaciji o važnim temama kao što su prevencija nasilja, očuvanje mentalnog zdravlja učenika, uz stalnu saradnju sa svim organima u školi, roditeljima,  nevladinim organizacijama i stručnjacima iz prakse.