NAPREDNE TEHNOLOGIJE I NASTAVA

U srijedu 31. maja u Kući znanja održano je zanimljivo predavanje učenicima trećih razreda o naprednim tehnologijama i nastavi. Rezultat je to multidisciplinarnog pristupa kojim se u okviru STEM principa obrazovanja povezuju različite naučne discipline. Ovaj put je učenicima pokazano kako mogu povezati informatiku s robotikom i mašinstvom. Predavači su bili eminentni stručnjaci iz ove oblasti: profesori Adis Muminović i Adi Pandžić s Mašinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i profesor robotike Anes Hadžiomerović iz Centra za edukaciju, robotiku, inovacije i tehnologiju iz Mostara. Na početku predavanja, prisutnima se obratio direktor škole Seid Alibegović, koji je rekao da su inovacije i napredna tehnologija budućnost, te da je Druga gimnazija uvijek bila avangarda u prihvatanju modernih tehnologija i njihovom uklapanju u nastavni proces. Profesorica informatike Nina Šmalcelj u svom obraćanju je naglasila da je važnost ovog predavanja u tome što učenici mogu da razumiju kako povezatirazličite naučne discipline prilikom rješavanja nekog problema. Učenici su bili oduševljeni onim što su saznali i radi da nova znanja i vještine primijene već na nerdnim časovima.