SVJETSKI DAN BORBE PROTIV PUŠENJA

Posljednji dan mjeseca maja u svijetu se obilježava kao svjetski dan borbe protiv pušenja. U sklopu obilježavanja ovog datuma, u Kući znanja održano je predavanje o utjecaju pušenja na zdravlje, a predavač je bio prof. dr. Eldan Kapur s Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Predavanju je prisustvovao velik broj učenika, koji su sa zanimanjem pratili prezentaciju o štetnom utjecaju duhanskog dima na čovjekov organizam. Naglašeno je da je pušenje jedan od vodećih uzroka smrti i faktora rizika za razvoj mnogih ozbiljnih oboljenja. Svake godine 5 miliona ljudi u svijetu umre od posljedica pušenja. Jednaku štetu po zdravlje imaju i drugi proizvodi poput elektronskih cigareta ili nargile. Svjedoci smo da je sve veći broj mladih ljudi i u našoj sredini sklon korištenju cigareta, pa je ovo predavanje bilo i prilika da se upoznaju i s tehnikama i postupcima odvikavanja od pušenja, kao i pozitivnim efektima koje prestanak pušenja ima na naše zdravlje. Nakon predavanja, profesor je razgovarao s učenicima. Direktor Druge gimnazije Seid Alibegović zahvalio je profesoru Kapuru na dolasku i govoru o ovoj važnoj temi i naglasio kako naša škola uvijek obilježava značajne datume i vodi računa o razvijanju svijesti kod mladih ljudi o važnosti očuvanja zdravlja i kontinuirane edukacije u ovoj oblasti.