ŠTA JE DETEKTIVSKI ROMAN?

Tragajući za odgovorom na pitanje iz naslova, učenici III- 3 odjeljenja u pratnji profesorice Jasmine Hasanbegović-Herende posjetili su Odsjek za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta u Sarajevu. Tu su odslušali predavanje o ovoj temi koje je održala profesorica Andrea Lešić- Thomas.

Ona je ukratko predstavila historijat i najvažnije predstavnike ovog književnog žanra. Istaknuto je da detektivski roman jedan od najpopularnijih književnih žanrova kod širokog kruga čitalaca, a ono što što ga čini posebnim je dinamična radnja i lik glavnog protagonista  ̶ detektiva, koji svojom snalažljivošču i domišljatošću pronađe izlaz i svake situacije. Najpoznatiji pisci ovog žanra su Artur Konan Dojl i Agata Kristi, kreatori nezaboravnih junaka kakvi su Šerlok Holms i Herkul Poaro.  Na kraju predavanja učenici su bili veoma zadovoljni odslušanim i doživljenim, želeći što prije pročitati neki od popularnih detektivskih romana.