PREDSTAVA „ŽIVOTINJSKA FARMA“

Učenici III-3 razreda u pratnji profesorice Jasmine Hasanbegović-Herende posjetili su Centar za kulturu u Jelićevoj i odgledali predstavu „Životinjska farma“, adaptaciju istoimenog romana engleskog pisca Džordža Orvela. Predstava je postavljena u modernom autorskom ključu, ali osnovna tema  ̶  odnos između pojedinca i moći  ̶  predstavljena je jasno i ubjedljivo.

Nakon odgledane predstave učenici su istakli svoj sud o ovom umjetničkom ostvarenju, a imali su i prilku da diskutuju o tome kakav je odnos između knjige i teatra, kao različitih umjetničkih medija pomoću kojih se propituje svijet oko sebe.

Naglašeno je da promjena umjetničkog medija donekle mora utjecati na modifikaciju samoga romana, ali je važno sačuvati osnovnu poruku i smisao djela.