AKCIJA DARIVANJA KRVI

Oktobar mjesec u našoj školi bio je u znaku darivanja krvi.

Akciju dobrovoljnog darivanja organizirao je Zavod za transfuzijsku medicinu FBiH, čiji su stručnjaci najprije održali predavanje za učenike o dobrovoljnom darivanju krvi, a potom je organizovana i sama akcija. Veliki broj maturanata naše škole učestvovao je u akciji, iskazavši hrabrost, zrelost i solidarnost.

Na taj način učenici su pokazali da cijene svaki ljudski život i da poznaju dobrobiti darivanja krvi. Dobrovoljno darivanje krvi osim što je human čin, znak je i kontrolisanja našeg zdravlja. Ono nije štetno za darivatelja, svaki uzorak se pregleda i testira se razina željeza u krvi, zatim se urade testovi na različite zarazne bolesti, kao i određivanje krvne grupe što predstavlja višestruki benefit.

Ova akcija  pokazala je da je svijest učenika Druge gimnazije o ovoj problematici na visokom nivou, na čemu im iskreno čestitamo.