POSJETA PREDSTAVNIKA UNIVERZITETA „MIMAR SINAN“

Sredinom oktobra u Kući znanja je upriličena radionica o umjetnosti i kulturi Turske, koja je realizirana u sklopu posjete našoj školi predstavnika Univerziteta „Mimar Sinan“ iz Istanbula.

Učenici su imali priliku da, pored prezentacije samog univerziteta, istraže različite aspekte turske umjetnosti, kakvi su ebru (slikanje na vodi), kaligrafija (lijepo pisanje), tezhip (ukrašavanje rukopisa), kati (umjetnost rezanja papira) i minijaturu. Svi ovi izrazi umjetničkog stvaralaštva predstavljaju važan dio identiteta turske kulture. Pored toga, predstavljeni su i tradicionalni turski muzički instrumenti kanun i ud.

Ovo je bila prilika za učenike da upoznaju druge kulture i sami se okušaju u nekoj od ovih umjetničkih disciplina.

Učenici su bili oduševljeni viđenim i doživljenim, svoje zadovoljstvo zbog prilike za rad u našoj školi su iskazali i gosti iz Istanbula.

Aktivnost je vodila profesorica Heda Pepić.