„NE VOŽNJI POD DEJSTVOM OPIJATA“

Krajem novembra u našoj školi je održana još jedna edukacija za učenike.

Ovaj put se radilo o temi pod naslovom „Ne vožnji pod utjecajem opijata“.

Edukacija je održana u Kući znanja a prisustvovali su joj učenici trećih i četvrtih razreda. Pored teorijskog dijela, učenici su imali i praktičnu vježbu simulacije smetnji koje psihoaktivne supstance imaju na rasuđivanje kod vozača. Koristeći specijalne naočare, mogli su uvidjeti da psihoaktivne supstance smanjuju koncentraciju i moć rasuđivanja, reflekse i brzinu djelovanje, što su ključne vještine za sigurno učestvovanje u saobraćaju.

Cilj edukacije je da se mladim ukaže na opasnosti od ovakvog ponašanja, jer statistike pokazuju da veliki broj mladih ljudi učestvuje u saobraćajnim nezgodama koje su posljedica vožnje pod dejstvom opijata. Na ovaj način konkretnim primjerom je ukazano na opasnost ove društvene pojave.

Edukacija je realiziralo udruženje „Baby Steps“ u sklopu Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu.