U Drugoj gimnaziji obiježen Dan ljudskih prava

Kampanja "16 dana aktivizma - borbe protiv rodno zasnovanog nasilja" u našoj školi završena je u ponedjeljak, 11.12.2023. godine, obilježavanjem Dana ljudskih prava.Tim povodom održane su dvije radionice. Radionicu  “Šta mi možemo uraditi u preveniranju rodno zasnovanog nasilja?” sa učenicama i učenicima naše škole održala je profesorica Sandra Muratović. Tokom radionice sa učenicima se diskutiralo o načinima kako prevenirati i adekvatno reagirati u situacijama kada smo mi žrtve nasilja ili kada nam se neka druga žena povjeri da se nad njom vrši nasilje. Učenici su ponudili svoje prijedloge koji nam svima pomoći u kontaktu sa nasiljem.

Profesorica Elmana Cerić održala je radionicu pod nazivom “Univerzalnost ljudskih prava – san za koji se moramo boriti”. Kao stimulus za ovu radionicu poslužila je ovogodišnja dodjela Nobelove nagrade za mir Narges Mohammadi za njenu borbu protiv ugnjetavanja žena u Iranu i njenu borbu za promovisanje ljudskih prava i slobode za sve. Učenici su diskutirali o tome šta Opća deklaracija o ljudskim pravima znači u praksi, do koje mjere je univerzalno primjenjiva, koji su to najeklatantniji suvremeni primjeri  kršenja ljudskih prava, te šta međunarodne organizacije i liderari trebaju i mogu učiniti kako bi univerzalna, neotuđiva i nedjeljiva ljudska prava zaživjela u praksi.

Kampanja “16 dana aktivizma” provodi se u suradnji sa TPO fondacijom u sklopu projekta ETOS inicijative.