RADIONICA „SHAPING PEACE TOGETHER“

Ove sedmice nastavljeno je obilježavanje Međunarodnog dana mira radionicom pod naslovom „Shaping peace together“, koju je, zajedno s učenicima IV-3 IB razreda, realizirala profesorica Maja Ljubović. U fokusu radionice bilo je temeljno ljudsko pravo na slobodu kretanja i boravka, s posebnim osvrtom na član 13 Univerzalne deklaracije Ujedinjenih nacija o ljudskim pravima. Učenici su debatirali o pitanju prava da sami izaberemo mjesto za život, koji uvjeti mogu dovesti do ograničenja navedenog prava i koliko je etično postojanje međudržavnih granica kao prepreka da ljudi odlaze na mjesta gdje će biti sretniji. Ovo pitanje je danas vrlo aktuelno s obzirom na zbilju migrantske krize, koja pogađa ne samo našu zemlju, već i cijelu Evropu. Koordinatorica cijelog projekta „Globalna svijest u lokalnoj učionici“ za našu školu, profesorica Elmana Cerić, istakla je važnost razvijanja svijesti omladine o aktuelnim pitanjima s kojim se svjetska zajednica susreće. Na kraju radionice, učesnici su izrazzili zadovoljstvo što se jedan ovakav projekat realizirao u našoj školi. Napominjemo da je radionica održana uz poštivanje svih epidemioloških mjera.