nedjelja, 23 April 2017 06:26

Druga gimnazija domaćin takmičenja iz fizike

U subotu, 4. marta 2017. godine, održano je XXII Kantonalno takmičenje iz fizike za učenike srednjih škola. Tom prilikom Druga gimnazija Sarajevo bila je gost za 130 učenika iz srednjih škola sa područja Kantona. Učenici su se takmičili u četiri grupe: Mehanika I, Oscilacije, talasi i elektromagnetizam, Mehanika III i Optika i atomska fizika, a po tri prvoplasirana učenika iz svake grupe stekli su pravo nastupa na Federalnom takmičenju planiranom za mjesec april, među kojima su i četiri učenika naše škole.

Nakon izrade takmičarskih zadataka, učenici i njihovi profesori imali su priliku prisustvovati prezentaciji školskih eksprerimenata iz fizike koje su pripremili učenici odjeljenja IV2  Druge gimnazije Sarajevo, kao i predstavljanju inovacije Interaktivno ogledalo, koju je pripremio Naeim Pourki, učenik tog istog odjeljenja sa svojim kolegama Kerimom Šljivom i Ajdinom Čengićem. Displej ogledala sastoji se iz tri dijela: gornji dio pokazuje vremensku prognozu, središnji dio koristi kao ogledalo, a donji dio pokazuje najnovije vijesti. Plan Naeimovog tima je da u narednom periodu unaprijedi ogledalo tako da se koristi kao touchscreen, ali i da se njime upravlja glasovnim signalima, tj. da postigne vještačku inteligenciju.