ODRŽANA DVA MASTERCLASSA IZ FIZIKE

U prethodne dvije sedmice u našoj školi su uspješno održani ALICE (A Large Ion Collider Experiment – CERN) i Particle therapy masterclass u organizaciji Odsjeka za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta u Sarajevu. Radi se o globalnom projektu laboratorija iz CERN-a na popularizaciji nauke.

Učenici su imali priliku da zajedno sa profesoricama Alisom Ramić, Jasminom Baluković i Dževdetom Dervić prisustvuju uvodnim predavanjima renomiranih naučnika, univerzitetskih profesora i istraživača iz CERN-a. Nakon predavanja učenici su učestvovali u obradi stvarnih podataka dobivenih u ALICE eksperimentu, te su se upoznali sa principima i efektima radioterapije kod tumora i open-source programom matRad, koji omogućava da samostalno pokušaju vršiti optimizaciju planova medicinske terapije.

Nakon obrade podataka, predstavnici CERN-a, te kolege i vršnjaci iz Bosne i Hercegovine, Meksika, Grčke, Alžira i Gruzije, uključili su se putem videolinka na konferenciju i predstavili svoje rezultate.