EDUKACIJA ZA RADNIKE PEDAGOŠKE SLUŽBE

U ponedjeljak 27. marta u prostorijama Druge gimnazije održana je edukacija za pedagoge, psihologe i socijalne radnike osnovnih i srednjih škola Kantona Sarajevo na temu cyber sigurnosti. Edukacija je obuhvatala oblasti zaštite od seksualnog iskorištavanja i zlostavljanja djece i mladih u digitalnom prostoru. O ovoj temi govorili su Saša Petrović, inspektor u Federalnoj upravi policije i Adis Dučić, stručnjak iz oblasti cyber sigurnosti. Edukacija je realizirana kao dio Akcionog plana Kantona Sarajevo za provođenje Strategije Bosne i Hercegovine za suprotstavljanje trgovini ljudima. Organizator je bilo Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo. Na predavanju je istaknuto da su djeca i mladi posebno ugroženi od nasilja na internetu, a da otkrivanje ovih pojava predstavlja izazov za sve društvene strukture. Zbog toga je i formiran Mobilni stručni tim  za krizne intervencije i pružanje savjetodavne pomoći odgojno-obrazovnim ustanovama u prevenciji nasilja i drugih neprihvatljivih oblika ponašanja i zaštiti učenika u kriznim situacijama. Učesnici edukacije saglasili su se da je potrebno više govoriti o ovim temama i educirati ne samo učenike, već i nastavno osoblje u školama, kako bi se na adekvatan način ove pojave prevenirale i spriječile u budućnosti.