ODRŽANA DRUGA PO REDU KONFERENCIJA MODEL UJEDINJENIH NACIJA

U Drugoj gimnaziji Sarajevo od 17. do 19. marta održala se druga po redu konferencija “Druga gimnazija Sarajevo Model Ujedinjenih nacija”. Model Ujedinjenih nacija (MUN) edukativna je simulacija prave konferencija Ujedinjenih nacija. Kroz Model Ujedinjenih nacija sudionici uče o diplomatiji, međunarodnim odnosima, globalnim problemima i pronalaženju diplomatskih rješenja za specifične probleme. Na sastanku svaki predstavnik koji predstavlja dio zemlje ili organizacije postiže konsenzus o rješenju problema u svom odboru kroz rasprave s drugim predstavnicima i zemljama. MUN ne samo da razvija vještine kritičkog mišljenja, komunikacije i timskog rada, već i vještine pisanja, sposobnost analize relevantnosti izvora i, što je najvažnije, dublje razumijevanje aktuelnih svjetskih problema.

Sama konferencija djelo je vrijednih i požrtvovnih učenika naše škole koji su pokazali izuzetne sposobnosti u organizaciji samog događaja. Učenici koji su učestvovali u organizaciji su Aiša Turulja (Generalni sekretar), Adna Saida Zukić (Zamjenik generalnog sekretara), Deni Bezdrob (Projektni menađer), Sara Čengić (Predstavnik moderatora debate), Ali Šabanović (Tim za komunikacije), Dino Šahinpašić (Tim za komunikacije), Dženana Baljić (Tim za sponzorstva), Salih Dedić (Tim za sponzorstva), Lejla Maksumić (Menađer za javne odnose), Ammar Pašanović (Menađer za finansije), Adna Karkelja (Koordinator volontera), Tarik Efović (Koordinator volontera).

Komiteti ovogodišne konferencije ticali su se aktuelnih pitanja promocije prava žena u borbi za ekonomsku stabilnost, konflikta Izraela i Palestine, operacije Allied Forces, nezavisnosti Kosova, historijskih događaja poput šestodnevnog rata 1967., i situacije u Transistriji. Komitete su moderirali mladi ljudi iz Bosne i Hercegovine, no i regije, sa zajedničkim ciljem promocije kulture dijaloga kao glavnog oružja u borbi protiv svjetskih problema.

Izuzetnu podršku samom projektu pružila je uprava Druge gimnazije Sarajevo na čelu sa direktorom Seidom Alibegovićem i koordinatoricom projekta Denisom Čordalijom. Pored podrške škole ističe se zahvalnost Europskoj uniji u Bosni i Hercegovini pri realizaciji samog događaja i mogućnosti da delegati Vijeća sigurnosti svoj drugi dan provedu u Kući Europske unije. Neizostavne su zahvale preduzećima bez kojih sama konferencija ne bi dobila svoj finalni oblik: Amko komerc, Dea Design, pekara Sito, restoran brze hrane Pirpa i Dr Špago Organics. Ponosni smo i na kontinuiranu podršku Općine Centar na čelu sa načelnikom Srđanom Mandićem.

S ponosom zaključujemo da je Druga gimnazija, već drugu godinu za redom, bila platforma posvećena mladim i uspiješnim ljudima koji teže ka izvrsnosti i oblikovanju društva. Kroz tri dana aktivne debate, formiranja argumenata i diskusije o aktuelnim problemima, poštujući pravila procedure delegati su došli do izuzetno kvalitetnih rezolucija. Samim time, još jednom, pokazana je snaga glasa mladih ljudi i s velikim žarom isčekujemo novo poglavlje ove sjajne priče.