STUDIJSKO PUTOVANJE U ISTRU

Učenici drugih razreda nacionalnog programa početak mjeseca maja proveli su na studijskom putovanju u Istri. Petodnevno putovanje realizirano je uz pratnju profesorica Sanele Isaković, Elme Bajramović, Aide Džaferović, Merise Drakovac i Elide Čaušević. Tokom putovanja učenici su imali priliku upoznati prirodne ljepote i kulturnohistorijske znamenitosti Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Posjetili su  Travnik, Bihać, Rovinj, Rijeku, Poreč, Umag, Motovun i Pulu. Od prirodnih ljepota najviše ih je fascinirala rijeka Una u Bihaću, a također i istarska morska obala. Bila je to prilika da razgledaju i kulturnohistorijske znamenitosti: Šarenu džamiju u Travniku, stari grad u Bihaću, zamak u Motovunu, Eufrazijevu baziliku u Poreču i Pulsku arenu. Svaki od ovih spomenika ispričao je svoju priču, a učenici i profesorice su imale priliku i sami doživjeti njihove ljepote. Pored obilaska znamenitosti, studijsko putovanje je  prilika da se učenici druže u opuštenoj atmosferi i uživaju u raznovrsnim zabavnim aktivnostima. Jedni su šetali, drugi razgovarali, treći slušali muziku i pjevali, a najhrabriji su i zaplivali. Zajedno s učenicima, na ovom putovanju uživale su i profesorice, koje su se starale da sve prođe u najboljem redu i da se ispune svi odgojno-obrazovni ciljevi i zadaci putovanja. Za sve njih, ovo je sigurno bilo jedno lijepo iskustvo kojeg će se rado sjećati u budućnosti.