POSJETA UČENIKA KULTURNO-RELIGIJSKIM ZNAMENITOSTIMA GRADA SARAJEVA

Učenici I-1 razreda nacionalnog programa 19. februara su, u pratnji profesora Emira Ševe, posjetili značajne kulturno-religijske znamenitosti grada Sarajeva. Posjeta je upriličena u okviru nastave iz predmeta Kultura religija. Učenici i profesor su posjetili sarajevsku Katedralu, Staru pravoslavnu crkvu i Gazi Husrev-begovu bioblioteku. To je bila prilika da se upoznaju sa historijatom ovih institucija i njihovim značajem za kulturni, vjerski i urbani razvoj grada Sarajeva. U Gazi Husrev-begovoj biblioteci posjetili su prostorije u kojima se čuvaju stari rukopisi na orijentalnim jezicima, a posebno zanimljiv je bio originalni rukopis čuvenog Ljetopisa Mula-Mustafe Bašeskije. U Muzeju stare pravoslavne crkve, učenici su mogli pogledati prepise starih crkvenih knjiga i primjere crkvenog slikarstva, a upoznali su se i sa historijatom gradnje Katedrale srca Isusova.