DAN RUŽIČASTIH MAJICA

Učenici prvog i drugog razreda IB MYP prisustvovali su manifestaciji obilježavanja Dana ružičastih majica u organizaciji Udruženja za razvoj društva „Kap“ iz Sarajeva.
Dan ružičastih majica ili Pink shirt day se u svijetu obilježava kao Međunarodni dan prevencije vršnjačkog nasilja. Ovaj dan se obilježava od 2007.godine, kada je dječak u Kanadi bio izložen vršnjačkom nasilju zbog dolaska u školu u ružičastoj majici. Majica je simbolizirala dječakovu podršku teško bolesnoj majci od karcinoma dojke. Školske kolege su se sutradan pojavile u školi u ružičastim majicama s jasnom porukom: „Stop nasilju u školama“.
Ovogodišnja manifestacija posvećena je nasilju na internetu, te su učenici putem reklamnog materijala dobili uputstva kako postupati ukoliko su žrtve ove vrste nasilja. Manifestacija je održana u Domu mladih na Skenderiji, a učesnici su bili učenici osnovnih i srednjih škola sa područja grada Sarajeva. Organizovan je prigodni edukativno-zabavni program.