UČENICI I-1 RAZREDA POSJETILI MUZEJ RATNOG DJETINJSTVA

U ponedjeljak 11. juna 2018. učenici odjeljenja I-1 posjetili su Muzej ratnog djetinjstva. Učenici su u posjetu išli u pratnji profesora Emira Ševe. Tom prilikom razgledali su različite eksponate koji svjedoče o životu djece u opkoljenom Sarajevu. Pored razgledanja eksponata, razgovarali su sa kustosima ovog muzeja koji su im ukratko približili sadržaj muzejske postavke i njen značaj za njegovanje kulture sjećanja. Inače, Muzej ratnog djetinjstva je institucija kulture koja je otvorena u januaru 2017. godine, i koja ima za cilj čuvanje sjećanja na jedinstveno iskustvo odrastanja u ratu. U muzeju se čuvaju lične fotografije, predmeti, dokumenti i videomaterijali koji svjedoče o teškom ratnom periodu. Ovaj muzej je dobitnik prestižne Muzejske nagrade Vijeća Evrope za najbolji muzej u 2018. godini. Na kraju posjete naši učenici i profesor istakli su da ovaj muzej treba posjetiti što veći broj učenika kako bi stekli pravu sliku o događajima u ratnom periodu i naučili korisnu lekciju za budućnost.