RADIONICA ARHAIZMI U NAŠEM JEZIKU

Početak manifestacije Dani maternjeg jezika u Drugoj gimnaziji Sarajevo označila je jezička radionica pod naslovom Arhaizmi u našem jeziku, održana u srijedu 20. februara u prostorijama školske biblioteke. Na radionici su učestvovali učenici II-2, II-4 i I-1 MYP razreda. Na početku radionice učenicima se kratko obratila bibliotekarka škole Iris Brkanić-Joksimović, koja ih je obavijestila o rječnicima bosanskog jezika koji su dio školskog bibliotečkog fonda. Oni su pod mentorstvom profesora Hasne Hasečić i Vedada Mulavdića napravili i ukrasili plakate na tu temu. Na plakatima su se našle opće informacije o arhaizmima, a izrađeni su i Mali rječnici arhaizama, u kojima su učenici naveli neke od najfrekventnijih primjera imenica, pridjeva i glagola zastarjelog značenja. Profesori su učenicima objasnili da su arhaizmi zastarjele riječi koje se ne upotrebljavaju kao aktivna leksika, ali da su za jezik značajni kao stilska sredstva i dokaz njegove historičnosti. Uz smijeh, razgovor i pjesmu, učenici su ukrašavali plakate i saznali dosta korisnih informacija o ovom jezičkom fenomenu. Po završetku radionice, učenički plakati su izloženi na panoima u holu škole, koje će krasiti tokom cijelog trajanja ovogodišnje manifestacije.