OTVARANJE MANIFESTACIJE DANI MATERNJEG JEZIKA

U srijedu 20. februara ove godine, u našoj školi je otvorena druga po redu manifestacija Dani maternjeg jezika u Drugoj gimnaziji Sarajevo. Otvaranju su prethodile izložbe plakata sa radionice o arhaizmima u našem jeziku, kao i izložba knjiga o jeziku iz školske biblioteke. Priredbi koja je održana u holu naše škole prisustvovao je veliki broj učenika, profesora i ostalih zaposlenika Druge gimnazije, a posebni gosti su bili učenici Srednje muzičke škole Sarajevo, i njihova profesorica Belma Kurtanović. Na početku priredbe prisutnima se obratio direktor škole, prof Seid Alibegović, koji je naglasio da ovom manifestacijom Druga gimnazija obilježava Međunarodni dan maternjeg jezika. Istakao je također da se ova manifestacija realizira u saradnji sa drugim organizacijama i institucijama, ali i predanim radom svih učenika i profesora naše škole. Istakao je i zadovoljstvo što ova manifestacija postaje tradicionalna. U ime Aktiva profesora maternjeg jezika nadahnutim govorom obratio se profesor Vedad Mulavdić, koji je predstavio sadržaj trodnevne manifestacije. Kao specifičnost ovogodišnjeg obilježavanja istakao je veliki broj kvalitetnih radova koji su stigli na konkurs za najbolji literarni rad na temu o jeziku. Proglašeni su i pobjednici konkursa, kojima je uručena vrijedna nagrada- elektronski čitač Kindle. Treće mjesto osvojio je Zejd Kasumović, učenik I-1 MYP razreda, sa pjesmom Dok živi jezik, živi i narod, drugo je osvojila učenica IV-1 razreda Amina Šabotić, koja je napisala esej na temu Moj jezik, moj dom, a najbolji literarni rad, pjesmu Slovo o jeziku, napisao je Faruk Šahat, talentirani mladi pjesnik, učenik III razreda naše škole. Dobitnici su nagrađeni velikim aplauzom. Sve učesnike i publiku, dobrom muzikom i pjesmom oraspoložio je hor i orkestar naše škole pod rukovodstvom profesorice Lejle Avdagić. Manifestacija se nastavlja i naredna dva dana, kada su na programu gostovanje profesora sa Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu, te program posvećen bivšem učeniku naše škole Marinku Zekiću.