GOSTOVANJE INSTITUTA ZA JEZIK

Drugi dan manifestacije Dani maternjeg jezika u Drugoj gimnaziji Sarajevo bio je u znaku predstavnika Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu, koji su i ove godine podržali održavanje ove manifestacije u našoj školi. U prepunoj multimedijalnoj sali škole, naučni saradnik instituta, dr. Jasmin Hodžić održao je predavanje pod nazivom Statusna pitanja bosanskog jezika kroz historiju i historija nauke o bosanskom jeziku. Pored predstavnika Aktiva profesora bosanskog jezika i književnosti, predavanju su prisustvovali profesorica Arnela Trešnjo, savjetnik za bosanski jezik i književnost u Prosvjetno-pedagoškom zavodu Kantona Sarajevo, direktor Druge gimnazije, profesor Seid Alibegović, te bivša savjetnica u Prosvjetno-pedagoškom zavodu BiH, profesorica Zdravka Zekić.  Na samom početku, prisutnima se u ime Aktiva profesora bosanskog jezika obratio profesor Vedad Mulavdić, koji je čestitao Međunarodni dan maternjeg jezika i istakao važnost obilježavanja ovog dana, kao i njegovanja svijesti o značaju maternjeg jezika i jezičke kulture uopće. U svom izlaganju, dr. Hodžić se ispričao učenicima kojim povodom je upravo ovaj datum izabran za dan maternjeg jezika, a potom je govorio o pitanjima statusa bosanskog jezika kroz historiju. Ukratko je predstavio i dosadašnje rezultate nauke o bosanskom jeziku. Učenici su sa velikim zanimanjem pratili predavanje i postavljali zanimljiva pitanja o različitim jezičkim fenomenima.