OMAŽ MARINKU ZEKIĆU

Završnica manifestacije Dani maternjeg jezika u Drugoj gimnaziji Sarajevo bila je u znaku programa Omaž Marinku Zekiću. U prepunoj multimedijalnoj sali škole predstavljen je život i rad ovog rano preminulog filologa i pjesnika. Program je realiziran u saradnji sa nevladinom organizacijom Društvo prijatelja grada Sarajeva. Na samom početku, prisutnima se obratio profesor Vedad Mulavdić, koji je istakao značaj ovog programa i važnost upoznavanja učenika sa životom i radom uspješnih naučnika koji su na svoje naučno putovanje krenuli iz naše škole. Nakon toga, skupu se obratio i direktor škole profesor Seid Alibegović, koji je istakao značaj saradnje između škole i nevladinih organizacija i izrazio zadovoljstvo zbog organizovanja ovog događaja. U svom obraćanju, profesorica Emina Pandžo-Hasanbegović, ispred Društva prijatelja grada Sarajeva, istakla je zadovoljstvo saradnjom sa Drugom gimnazijom na ovom projektu i ukratko je predstavila ciljeve i aktivnosti društva. Nakon toga je prof. dr. Sanjin Kodrić sa Odsjeka za književnosti naroda BiH Filozofskog fakulteta u Sarajevu govorio o životnom i naučnom putu pokojnog Marinka Zekića, istakavši njegov značajan doprinos za južnoslavensku filologiju i nauku uopće, čemu svjedoče i njegovi zapaženi naučni radovi  visoko ocijenjeni  na Institutu za slavensku filologiju u Poznanju u Poljskoj, gdje je Zekić živio i stvarao.  Istaknuta je i njegova stalna veza sa Sarajevom i Bosnom i zapitanost nad fenomenima njenog pluralnog identiteta. Predstavljene su i Marinove knjige i naučni radovi, kao i netom štampana zbirka poezije Iz egzila u egzil, koja je predstavljena na ovom predavanju. U drugom dijelu programa, učenici Druge gimnazije Lejla Arapović i Kenan Mičivoda izveli su poetski omaž. Lejla je čitala Marinove stihove uz Kenanovu muzičku pratnju. Na kraju programa, emotivnim govorom prisutnima se obratila Marinova majka, profesorica Zdravka Zekić, koju je publika nagradila velikim aplauzom. Treba istaći da su ovom programu prisustvovali i bivši učenici Druge gimnazije, te članovi Društva prijatelja grada Sarajeva. Na ovaj način zaključena je ovogodišnja trodnevna manifestacija obilježavanja Međunarodnog dana maternjeg jezika u našoj školi.