PERSONAL PROJECT HANADI GARIBOVIĆ: IT SEKTOR U BIH - PRILIKA ZA ZAPOSLENJE

Hanadi Garibović, učenica završnog razreda IB Middle Years Programa, u tekućoj školskoj godini snimila je u sklopu svog personal projecta dokumentarni film kroz koji srednjoškolcima želi približiti IT sektor kao granu industrije koja u Bosni i Hercegovini nudi sjajne prilike za zaposlenje. Dokumentarni film donosi intervjue sa radnicima softverske kompanije Symphony Alminom Haskić, Mirhom Zec, Adnanom Babovićem, Kemalom Muhovićem i Adnanom Islamovićem.

Inspiraciju za ovakav projekt Hanadi je pronašla u činjenici da prema procjenama Udruženja kompanija softverske industrije Bit Alijansa i Ministarstva komunikacija i prometa BiH u ovom sektoru u Bosni i Hercegovini trenutno nedostaje čak 6000 radnika. IT kompanije naše zemlje su  u 2017. godini izvezle usluge u vrijednosti od 400 miliona maraka, a potencijal za dalji razvoj na ovom polju u Bosni i Hercegovini je izuzetan. Supervizor projekta bio je profesor Tarik Hadžiahmetović.