PREVENCIJA VRŠNJAČKOG NASILJA

U povodu obilježavanja Dana ružičastih majica učenici IB Middle Years Programma su u periodu od 25. 02. do 08. 03. 2019. godine učestovali u interaktivnim radionicama koje su za njih pripremile profesorica Senada Bajrović i pedagog-psiholog Denisa Kovačević. Cilj ovih radionica je razvijanje emocionalnih vještina koje potičemo kroz podizanje svjesnosti o aktuelnim temama u društvu. Februar je mjesec u kojem smo radili na temi međuvršnjačkog nasilja, popularnije zvanog – bullying. Učenicima je tokom radionice objašnjena razlika između psihičkog i fizičkog zlostavljanja među vršnjacima, važnost riječi koje izgovaraju jedni drugima i kako iste mogu ostaviti trajne posljedice na ličnost, koji su uzroci za takvo ponašanje, te kako da zaustave zlostavljanje ukoliko se ono dešava njima. Kroz vježbe, učenici su pokušali napraviti razliku između poruka koje bi im rekao pravi prijatelj „the budy“ i onih koji im upućuje „the bully“. Također su pokušali jedni drugima izgovoriti riječi koje bi rekao „the bully“, a nakon toga su slali pozitivne poruke jedni drugima, te se i sami uvjerili kolika je jačina pozitivnijih poruka. Osim bullyinga, dotakli smo se i pojma cyberbullyinga, koji je u zadnjim godinama sve prisutniji zbog popularnosti društvenih mreža.