PROFESIONALNA ORIJENTACIJA – POMOĆ U USMJERAVANJU I DONOŠENJU NAJVAŽNIJE ODLUKE

Program profesionalne orijentacije je realiziran u mjesecu martu i aprilu s mnogobrojnim aktivnostima. Učenici četvrtih razreda imali su priliku čuti prezentacije različitih fakulteta, kako državnih tako i privatnih. Osim toga, posjetili su i otvorena vrata fakulteta za koja su izrazili interesovanje.

Nakon korisnih informacija o profesionalnoj orijentaciji uslijedilo je i anketiranje učenika i razgovor o perspektivnim fakultetima i zanimanjima koja će odgovarati sposobnostima ovih mladih ljudi, ali i pomoći pri zapošljavanju.

Također, učenici su podsticani da uzmu u obzir i statističke podatke Zavoda za zapošljavanje Kantona Sarajevo o suficitarnim i deficitarnim zanimanjima, zatim o zanimanjima koja će biti tražena u budućnosti.

Analizom anketa učenici su najviše interesovanja pokazali za Elektrotehnički fakultet, Ekonomski fakultet, zatim za Medicinski i Prirodno-matematički fakultet.

Kroz program profesionalnog usmjeravanje učenike je vodila pedagogica Elida Čaušević.