SVJETSKI DAN BEZ DUHANSKOG DIMA

Dana 31. 05. 2019. godine u Sarajevu je održana “glasna šetnja” povodom obilježavanja Svjetskog dana bez duhanskog dima. Ovom prilikom ispred BBI-centra učesnici šetnje su potpisali peticiju za život bez duhanskog dima pod nazivom “Ne vidite se od dima, zato počujte glas nepušača”. Ovaj događaj, koji nije toliko čest u Bosni i Hercegovini, privukao je dosta pažnje. Najveću podršku pružili su srednjoškolci sarajevskih srednjih škola uzrasta od 16 do 18 godina, te njihovi profesori. Šetnja se odvijala od Ekonomskog fakulteta Sarajevo s početkom u 14 sati do BBI-centra, gdje smo bili u 15 sati. Mnogobrojnim transparentima poput “Tvoje NE znači sve” sarajevski srednjoškolci su pokušali, zajedno sa svojim profesorima, doprijeti do svijesti Sarajlija i dati im do znanja koliko je pušenje zapravo štetno. Napomenom da nema bezopasnog kontakta sa duhanskim dimom, svi sudionici “glasne šetnje” kažu NE duhanskom dimu i DA za usvajanje zakona iz ove oblasti koji je u procesu donošenja. Iz Zavoda za javno zdravstvo Bosne i Hercegovine ukazuju na sve češće otvaranje novih nargila barova u blizini škola, te pomjeranja donje granice konzumenata do dobi od 11 godina. Neke od škola koje su pružile podršku ovom projektu pored Druge gimnazije Sarajevo su i Prva bošnjačka gimnazija Sarajevo, te Srednja medicinska škola “Jezero”. Učenicima prvih razreda naše škole i profesorici Enisi Karamešić bila je velika čast i zadovoljstvo učestvovati u projektu koji se bori za zdravlje pojedinca i za zdravu okolinu.