DRUGA GIMNAZIJA U ZAJEDNICI SVJETSKIH ETOS ŠKOLA

U ponedjeljak, 21.oktobra ove godine potpisan je memorandum  o suradnji između direktora Druge gimnazije Sarajevo Seida Alibegovića i direktorice TPO fondacije Zilke Spahić- Špiljak. Na taj način se Druga gimnazija Sarajevo pridružila zajednici svjetskih ETOS škola.  TPO fondacija već nekoliko godina uspješno provodi ovaj projekat u BiH ,pod nazivom Etos inicijativa, a generalni pokrovitelj, partner i supervizor ovog projekta je Stiftung Weltethos institut , koji djeluje pri univerzitetu u Tübingenu.

Ciljevi ovog projekta su  sticanje i unapređenje kompetencija nastavnika, nenastavnog osoblja škole (pedagoga, socijalnih radnika i direktora) i učenika u oblasti etike, edukacija o univerzalnim etičkim vrijednostima, ali i njihovo propitivanje unutar obrazovnog sistema kroz različite vrste interaktivnih radionica i online platforme etos.ba., integriranje zazličitih edukativnih materijala i metoda rada iz oblasti etike u što više nastavnih predmeta, kao i osvještavanje šire društvene zajednice o značaju i prednostima obrazovanja u koje je integrirano učenje o univerzalnim etičkim vrijednostima.

Koordinatorica ovog projekta za Drugu gimnaziju Sarajevo je profesorica  Elmana Cerić.