PREDAVANJE O PISANJU PREPORUKA

U srijedu 6. novembra ove godine u našoj školi održano je zanimljivo predavanje profesorima pod naslovom „Kako napisati preporuku za učenika?“. Predavač je bila profesorica Maja Ljubović. Ona je istakla da je u posljednje vrijeme ova tema veoma aktuelna, s obzirom na činjenicu da se veliki broj učenika naše škole prijavljuje za studiranje na prestižnim evropskim i američkim univerzitetima. Navela je da je praksa mnogih univerziteta u Evropi i Americi da traže preporuke za svoje buduće studente od srednjoškolskih profesora. Zbog toga je jako važno da su profesori dovoljno dobro educirani o tome šta znači napisati kvalitetnu preporuku za učenika. Naglašeno je da dobra preporuka treba da sadrži detaljne informacije o vještinama i kompetencijama pojedinog učenika i da njeno pisanje zahtijeva ozbiljan rad i individualni pristup svakom učeniku. Prezentovani su i primjeri dobrih i manje dobrih tekstova preporuka. Nakon predavanja, prisutni profesori su učestvovali u živoj diskusiji. Naglašeno je da ovakva predavanja treba organizovati i za učenike kako bi se i njima prezentirala ova značajna vještina.