POSJETA UMJETNIČKOJ GALERIJI BOSNE I HERCEGOVINE

U četvrtak 21. novembra ove godine učenici I-2 MYP razreda, u pratnji profesora Vedada Mulavdića, posjetili su Umjetničku galeriju Bosne i Hercegovine. Posjeta je bila zabavno-edukativnog karaktera, a učenici su imali priliku da vide tri izložbe iz programa ove značajne institucije kulture. Najprije su posjetili aktuelnu izložbu portreta poznatog bosankohercegovačkog slikara Irfana Hoze, a nakon toga su obišli i stalnu postavku slika iz fundusa ove ustanove. Stalne postavke obuhvataju instalacije iz oblasti savremene umjetnosti, kao i djela klasika, najznačajnijih bosankohercegovačkih slikara: Gabrijela Jurkića, Mice Todorović, Voje Dimitrijevića, Romana Petrovića i drugih. Uposlenici galerije učenicima su govorili o značaju koji ova institucija kulture ima za umjetnički život Sarajeva i Bosne i Hercegovine, a posebno je bilo riječi o umjetnicima, poput Romana Petrovića, koji su pohađali Drugu gimnaziju. Tako su učenici spojili uživanje u vrhunskim umjetničkim djelima sa znanjem o histroiji naše škole.