EDUKACIJA O KRITIČKOM MIŠLJENJU

U četvrtak 9. januara ove godine u prelijepom ambijentu hotela „Ibis“ organizovana je edukacija za profesore Druge gimnazije pod naslovom „Uvod u kritičko mišljenje“. Edukacija je organizovanja u sklopu programa kolektivnog stručnog usavršavanja profesora naše škole. Voditeljice edukacije su bile profesorice Maja Ljubović i Dženeta Ajanić. Na početku cjelodnevnog programa, prisutnima se obratio direktor škole, profesor Seid Alibegović, koji je istakao da Druga gimnazija kontinuiranao ulaže u edukaciju svog nastavničkog kadra, te da je ona osnov za postizanje još boljih rezultata. Nakon toga, prisutne je pozdravila direktorica Prosvjetno-pedagoškog zavoda Nihada Čolić, koja je istakla da je edukacija nastavnog kadra najvažniji zalog za kvalitet cjelokupnog odgojno-obrazovnog procesa. Članovima našeg kolektiva potom su se obratile stručne savjetnice za bosanski jezik i matematiku, profesorice Arnela Trešnjo i Aida Rizvanović, koje su istakle da Druga gimnazija daje primjer svim školama u kom pravcu treba ići. U radnom dijelu seminara, voditeljice su kroz četiri različita interaktivna panela prikazale šta  je to kritičko mišljenje i koliko je ono bitno za ukupnost odgojno-obrazovnog procesa. Paneli su se sastojali iz teoretskog i praktičnog, odnosno interaktivnog dijela, koji je omogućio da prisutni provjere vlastite kompetencije i kroz zabavu i diskusiju provjere svoje mogućnosti i na taj način unaprijede kvalitet svog rada s učenicima. Učesnici seminara su s zanimanjem pratili sve panele i učestvovali u živim i produktivnim diskusijama. U pauzama  između sesija moglo se čuti kako je ovo najbolje oragnizirano kolektivno stručno usavršavanje do sada, jer mu je težište na konkretnim temamama povezanim sa svakodnevnim radom u učionici. Ovom prilikom pokazano je da naša škola ima izuzetno kompetentan i stručan nastavni kadar koji može educirati kolege iz drugih škola u Sarajevu i šire.