OTVORENA MANIFESTACIJA „DANI MATERNJEG JEZIKA“

U petak 21. februara ove godine, svečanom akademijom u holu škole otvorena je treća po redu manifestacija „Dani maternjeg jezika u Drugoj gimnaziji Sarajevo“.  Ovom manifestacijom učenici i profesori naše škole obilježavaju 21. februar, Međunarodni dan maternjeg jezika.  Svečanoj akademiji prisustvovao je veliki broj učenika i profesora naše škole, te gostiju: predstavnika Prosvjetno-pedagoškog zavoda Kantona Sarajevo, Biblioteke grada Sarajeva i Osnovne škole „Zahid Baručija“ iz Vogošće. Na početku svečanosti prisutnima se obratio direktor Druge gimnazije, profesor Seid Alibegović, koji je u svome izlaganju istakao da je ponosan na to što je ova manifestacija postala tradicionalna, kao i to da je vještina komunikacije na maternjem jeziku, u vrhu prioriteta evropskog obrazovnog programa. Direktorica Prosvjetno-pedagoškog zavoda Kantona Sarajevo Nihada Čolić u svome obraćanju istakla je da, zahvaljujući ovoj manifestaciji, od ove godine Ministarstvo je iniciralo da se obilježavanje dana maternjeg jezika održi u svim školama na području Kantona Sarajevo. Stručna savjetnica za bosanski jezik i književnost Arnela Trešnjo u svom govoru izrazila je zadovoljstvo što se u školama na ovako visokom nivou obilježava ovaj značajni datum.  Profesor Vedad Mulavdić je govorio u ime Aktiva profesora maternjeg jezika Druge gimnazije i ukratko je predstavio sardžaj ovogodišnje manifestacije. Kazao je da on obuhvata predavanja, radionice, te izložbu knjiga iz školske biblioteke štampanih u periodu od 1882. do 1931. godine koje danas predstavljaju kulturnohistorijske spomenike. Voditelji programa, Naida Jahović i Tarik Rahmanović s posebnom pažnjom su najvljivali tačke koje su spremili naši učenici:  Tarik Čovčić i Haris Hodžić, o anketi časopisa „Život“, Ajna Ćuhara o izložbi knjiga, te Faruk Šahat koji je čitao svoju poeziju. Poseban gost na manifestaciji bio je učenik Osnovne škole „Zahid Baručija“ Davud Ugljanin, koje je prisutne oduševio svojim literarnim radom pod naslovom „Moj maternji jezik“. Svoj doprinos realizaciji akdemije dali su i Horkestar naše škole na čelu s profesoricom Lejlom Avdagić, kao i profesorice Jasna Kovo i Jasmina Hasanbegović-Herenda. Manifestacija se nastavlja u ponedjeljak, kada je na programu predavanje Aide Kršo, saradnice Instituta za jezik.