PREDAVANJE O ZAŠTITI BIBLIOTEČKE GRAĐE

Završni događaj u sklopu manifestacije “Dani maternjeg jezika” bilo je predavanje gospođe Esme Bajraktarević-Rožman iz Biblioteke grada Sarajeva o zaštiti bibliotečke građe. Gospođa Bajraktarević-Rožman je voditeljica spomeničke zbirke i odjela za zaštitu starih knjiga i rukopisa.  Na početku prgrama prisutnima se obratio direktor škole, prof Seid Alibegović, koji je istakao značaj saradnje između Druge gimnazije i Biblioteke grada Sarajeva. Istakao je da je biblioteka duša svake škole. Našim gošćama iz Biblioteke grada Sarajeva i biblioteke Osnovne škole “Musa Ćazim Ćatić”, uručio je simbolične poklone. U izuzetno zanimljivom predavanju gospođa Bajraktarević-Rožman govorila je o načinima zaštite starih izdanja knjiga, kao i njihovom pravilnom čuvanju. Također, istakla je zadovoljstvo zbog izložbe rijetkih knjiga iz školske biblioteke Druge gimnazije, kao i važnost njihove pravilne obrade i čuvanja. Na kraju predavanja, pozvala je učenike da se u što većem broju učlane u biblioteku I posjete izložbe knjiga iz spomeničke zbirke Biblioteke grada Sarajeva. Predavanju je, pored velikog broja naših učenika, prisustvovala i bibliotekarka Druge gimnazije Iris Brkanić-Joksimović, te profesori Vedad Mulavdić, Merisa Drakovac, Elma Bećirević i Jasmina Hasanbegović-Herenda.