IZLOŽBA KNJIGA IZ LINGVISTIČKE BOSNISTIKE

U četvrtak  5. marta ove godine učenici II-1 MYP odjeljenja, u pratnji profesora Vedada Mulavdića posjetili su izložbu knjiga pod naslovom „Trideset godina savremene lingvističke bosnistike“. Izložba je postavljena u Galeriji Općine Novi Grad Sarajevo, u organizaciji Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu. Tom prilikom učenici su pogledali knjige o bosanskom jeziku štampane u periodu od 1990.  do 2020. godine. Izložba obuhvata raznolik spektar izdanja: od gramatika, pravopisa i rječnika bosanskoga jezika, preko stručnih časopisa, kritičkih izdanja srednjovjekovnih tekstova, studija o jeziku pisaca, do zbornika radova s različitih naučnih konferencija o bosanskom jeziku. Također, izložene su i knjige o bosanskom jeziku štampane u teškim ratnim uvjetima. Saradnica Instituta za jezik Nihada Ibrišimović učenicima je održala kratku besjedu o sadržaju i konceptu izložbe, te njenom značaju za sve one koji se na bilo koji način zanimaju za bosanski jezik. Učenicu su o svemu viđenom i doživljenom diskutovali s profesorom i naglasili da je ovo bio jedan interesantan čas bosanskoga jezika i književnosti.