ONLINE OBILJEŽAVANJE DANA ŠKOLE

U ponedjeljak, 6. aprila, na Dan grada Sarajeva i Dan škole, učenici i profesori Druge gimnazije ispisali su novu stranicu u historiji sarajevskog školstva. Prvi put je organizovano online obilježavanje Dana škole, koje je uživo na fejsbuk stranici Druge gimnazije pratilo preko 1800 slušalaca. Ovaj poduhvat učenici i profesori naše škole izveli su uprkos teškim uvjetima u kojima su se naš grad i zemlja našli povodom pandemije korona virusa. Organizovan je program uživo koji je trajao 45 minuta, i u kome su predstavljena postignuća učenika i profesora naše škole u prethodnoj školskoj godini. Na početku programa, slušaocima se obratio direktor Druge gimnazije prof Seid Alibegović, koji je istakao da je naša škola lider u provođenju online nastave u Kantonu Sarajevo, kao i to da se nastavne i vannastavne aktivnosti provode u punom kapacitetu. Ukratko je podsjetio na historijat škole, te istakao da su naši učenici u prethodnoj školskoj godini osvojili čak 10 medalja na različitim domaćim i međunarodnim takmičenjima iz matematike, fizike i informatike. Pored toga, ove godine će biti završeni značajni projekti za našu školu, poput Kuće znanja i Muzeja Druge gimnazije. Nakon toga, obratio se ministar za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo, Anis Krivić, koji je čestitao dan škole svim učenicima, profesorima i roditeljima i istakao da su naši učenici ti koji će svojim znanjem doprinijeti boljoj budućnosti naše domovine. Načelnik Općine Centar Nedžad Ajnadžić, u svom govoru posebno je apostrofirao slavnu prošlost Druge gimnazije, a učenicima i profesorima je zaželio što bolje rezultate. U ime Općine, doznačio je vrijednu novčanu podršku u iznosu od 5.000 maraka, na ime podrške odgojno-obrazovnom procesu i ukupnim aktivnostima u školi, na čemu mu se zahvaljujemo. Poslije obraćanja, uslijedila je videoprezentacija o historijatu Druge gimnazije, u kojoj su slušaoci imali priliku da saznaju i manje poznate detalje iz slavne historije naše škole. Svoj doprinos priredbi dali su školski Hor i orkestar, na čelu s profesoricom Lejlom Avdagić, koji su uživo izveli čak tri muzičke kompozicije. Stvaralaštvo učenika i profesora iz različitih oblasti u prethodnoj školskoj godini prilazano je na 10 „online štandova“, koji se mogu pogledati na web stranici. Na kraju su dodijeljena i priznanja najboljim učenicima u prethodnoj školskoj godini, a posebna priznanja dobili su naši matematički talenti Esma Mašić, Boris Stanković i Naida Purišević. Na kraju obilježavanja učenici i profesori Druge gimnazije su svima zaželjeli dobro zdravlje uz poruku da ostanu kući i da nam se dogodine pridruže na novoj svečanosti u prostorijama škole.