NOVOGODIŠNJA ČESTITKA

Ispraćamo godinu koja je iz temelja promijenila odgojno-obrazovni proces. Globalna pandemija koronavirusa primorala nas je da značajan dio nastavnog procesa vodimo iz naših domova, u online okruženju, osmišljavamo drugačije pristupe i budemo oslonac jedni drugima i našim učenicima. Iza nas je teška godina u kojoj smo morali biti odgovorniji više nego ikada i čuvati vlastito i tuđe zdravlje. U njoj smo izgubili i naše najbliže saradnike, prijatelje, poznanike. Ispraćamo je s gorčinom, ali i u nadi da ćemo u novoj biti ponovo na okupu, zdravi i bezbrižni, zajedno s našim učenicima u školskim klupama.

Ovo je godina u kojoj je Druga gimnazija Sarajevo obilježila 115 godina odgojno-obrazovnog rada. Ni pandemijski uslovi nisu umanjili doprinos učenika, profesora, stručnih saradnika i ostalog osoblja u kreiranju poticajnog okruženja za rad, razvijanju projektnih aktivnosti i ostvarivanju značajnih rezultata na svim poljima. Naši učenici su nas učinili ponosnim, po ko zna koji put, osvojivši brojne medalje na međunarodnim takmičenjima iz matematike, informatike i filozofije. Sve to ne bi bilo moguće bez naših profesora koji su ih predano spremali za ove uspjehe. Ostvarili smo uspjehe i u literarno-umjetničkom stvaralaštvu, jezicima, sportu. Organizovali smo brojne projekte na nivou škole i u saradnji s drugim ustanovama i organizacijama. Među prvima smo obilježili online Dan škole, ali i druge značajne manifestacije. Držali smo stručne seminare i edukacije za profesore, organizovali studijska putovanja, razvijali interdisciplinarne projekte, a prepoznati smo i po inovativnim nastavnim praksama. Renominarni predavači iz različitih oblasti nauke i umjetnosti držali su predavanja našim učenicima. Kraj godine obilježavamo u online okruženju svjesni, više nego ikada prije, da su prosvjetni radnici heroji naše svakodnevnice. Svoju odgojno-obrazovnu misiju smo obavili odgovorno i nastavit ćemo, s položenom nadom u zdravije i sretnije okruženje, potvrđivati važnost naše profesije.