116. ROĐENDAN DRUGE GIMNAZIJE

Ovog januara navršava se tačno 116 godina otkad je tadašnji ministar Zajedničkog ministarstva finansija Austro-Ugarske monarhije Ištvan Burijan potpisao akt o osnivanju i djelovanju Male realke u Sarajevu, današnje Druge gimnazije. Nastava je krenula u septembru 1905. godine, a u prvoj generaciji je upisano 113 učenika. Od tada do danas, naša škola je prešla dug i težak historijski put, tokom kojeg je uvijek bila nosilac najviših pedagoško-humanističkih vrijednosti. Ovaj vrijedan jubilej dočekali smo u toku jedne od najizazovnijih školskih godina u historiji Druge gimnazije, koju je obilježila pandemija koronavirusa i online nastava, kao potpuno novi koncept odgojno-obrazovnog rada. Ipak, i u tako otežanim uvjetima, naši učenici i profesori su postigli zavidne rezultate u svim oblastima rada.  Posebno smo ponosni na naše učenike i profesore koji su i za ovaj rođendan školi poklonili medalje  iz matematike, informatike i filozofije s domaćih i međunarodnih takmičenja, ali postigli i sjajne uspjehe u drugim oblastima. Iako su okolnosti bile nove za sve nas, učenici, profesori i ostali radnici škole pokazali su da mogu prevladati svaki izazov i smjelo nastaviti koračati putevima znanja i najviših ljudskih vrijednosti. Svim učenicima, roditeljima, profesorima i radnicima škole čestitamo ovaj značajan dan, s nadom da ćemo sljedeći rođendan dočekati u boljim okolnostima i s još većim uspjesima.