STRIPOZOFIJA U PRAKSI: COVID-19? 5G? ILI OBOJE

Inspirisani knjigom "Strip kao medij filozofske poruke: stripozofski pristup nastavi filozofije", koju koatorski potpisuje profesorica Elmana Cerić, kao i razgovorima o ulozi stripa u informisanju mladih, učenici III1 su tokom zimskog raspusta odlučili da kroz strip prikažu koji faktori doprinose učvršćivanju vjerovanja u neke od najrasprostranjenijih teorija zavjera. Imajući u vidu važnost razvijanja kreativnog i kritičkog mišljenja, profesorica Sandra Muratović je motivisala učenike da stripozofski pristup primijene i u nastavi psihologije.

Sjajno vizuelno predstavljen strip, koji su kreirali Lamija Borovina, Adna Karkelja, Adi Hujić i Namik Hadžović, kritički problematizira trenutno jednu od najraširenijih zavjera na društvenim mrežama: vjerovanje u lažnu informaciju da su simptomi infekcije virusom COVID-19 izazvani zračenjem 5G mreže. U prilogu možete preuzeti strip, naučiti nešto novo i inspirisati se za korištenje stripa u različitim nastavnim područjima.

Strip možete preuzeti ovdje.