4. DANI MATERNJEG JEZIKA

I ove godine će učenici i profesori Druge gimnazije četvrtom po redu manifestacijom „Dani maternjeg jezika u Drugoj gimnaziji“ obilježiti 21. februar, Međunarodni dan maternjeg jezika. Već tradicionalna trodnevna manifestacija ponudit će bogat i raznovrstan sadržaj, a zbog aktuelne situacije prouzrokovane pandemijom koronavirusa, u cjelini će biti organizovana online. U ponedjeljak 22. februara, manifestacija će biti svečano otvorena priredbom učenika naše škole, koji će se predstaviti kreativnim videom pod nazivom „Šta je rječnik?“, zatim recitalom pod nazivom „Riječ“, te videom „Kojim jezikom govoriš i pišeš?“, snimljenim u okviru CAS programa. Svoj pečat priredbi dat će članovi Horkestra naše škole. Drugi dan manifestacije bit će prikazan film „Jezik, čovjek i društvo“, Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu, a nakon njega i razgovor o filmu sa saradnicima instituta. Poslije toga,  predavanje pod nazivom „Kako promovirati lingvistiku?“ održat će prof. dr. Halid Bulić s Filozofskog fakulteta u Sarajevu. Treći dan manifestacije predstavit će se članovi Aktiva profesora bosanskog jezika i književnosti, hrvatskog jezika i književnosti, srpskog jezika i književnosti serijom intervjua o njihovom radu koje su vodili s učenicima naše škole. Bit će ovo još jedna prilika da se ukaže na važnost njegovanja i proučavanja maternjeg jezika i obilježavanja ovog dana. Zvanično otvaranje manifestacije, kao i drugi programski sadržaji, bit će dostupni na zvaničnoj Facebook stranici škole prema definiranoj satnici.