OBILJEŽEN DAN MATERNJEG JEZIKA

U moderno opremljenom multimedijalnom prostoru “Kuće znanja”, u ponedjeljak 22. februara ove godine počela je četvrta po redu manifestacija “Dani maternjeg jezika u Drugoj gimnaziji”. Ove godine manifestacija se održavala u online formatu, a prikazan je i prenos uživo preko zvanične Facebook stranice Druge gimnazije. Na manifestaciji su prikazani krativni radovi učenika naše škole, koji su snimili videomaterijal koji s različitih aspekata prilazi jezičkom fenomenu. Na početku manifestacije, prisutnima se obratio direktor škole Seid Alibegović, koji je istakao da je ova sada već tradicionalna manifestacija način na koji učenici i profesori naše škole obilježavaju Međunarodni dan maternjeg jezika. U ime Aktiva profesora bosanskog jezika obratio se profesor Vedad Mulavdić, koji je istakao veliki napor i zalaganje učenika i profesora koji su pripremali ovu manifestaciju, koja je istinski naš govor o jeziku. Već tradicionalno, na otvaranju manifestacije učestvovao je i naš Horkestar, kao i školska biblioteka koja je bila prostor u kojem je sniman dio videomaterijala.

Nakon toga, u saradnji s Institutom za jezik Univerziteta u Sarajevu, upriličeno je otvaranje manifestacije “Dani Instituta za jezik”, te je premijerno prikazan film “Jezik, čovjek, društvo”. Događaju su prisustvovale visoke zvanice, a obratili su se direktor Instituta za jezik Alen Kalajdžija, te književnik Hadžem Hajdarević. Svoju poeziju prisutnima je čitao učenik III razreda Deni Paralović. Na svečanosti je istaknuto da je maternji jezik arheologija duha, u kojoj se zrcale  najviše humanističke vrijednosti.