IZ ŠTAMPE IZAŠLA OSNOVE PSIHOLOGIJE

Profesori naše škole iznova dokazuju da, pored profesorskog rada, daju veliki doprinos i u naučnoistraživačkim radu.

Zadovoljstvo nam je predstaviti knjigu “Osnove psihologije”, koju supotpisuje profesorica naše škole Sandra Muratović i univerzitetska profesorica na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta Maida Koso Drljević. Obje autorice su u bosanskohercegovačkoj i široj javnosti prepoznate kao vrsne istraživačice, predavačice i psihoterapeutkinje, o čemu svjedoče brojni radovi objavljeni u naučnim časopisima, učešća u stručnim i naučnim kongresima te brojni projekti kojima podižu svijest o važnosti mentalnog zdravlja. Zajednički rad na knjizi “Osnove psihologije” nastao je iz želje da se mladima na što zanimljiviji i savremeniji način približe osnove psihološke teorije. Riječ je o svojevrsnom udžbeniku koji obuhvata osnovne teme psihologije kao nauke. Kroz brojne primjere iz svakodnevnog života, preporuke za gledanje filmova ili čitanje knjiga i internetskih stranica, knjiga će sigurno zainteresovati učenike željne drugačijih pristupa. Vrijedi napomenuti i to da knjigu prati vrijedan praktični dodatak u kojem je moguće pronaći korisne tehnike umirivanja koje se mogu primijeniti u izazovnim i stresnim situacijama. Direktor Seid Alibegović je izrazio zadovoljstvo što je škola nastavila s praksom podrške naučnoistraživačkih radova njenih uposlenika, a Druga gimnazija obogaćena još jednom knjigom koja će biti od velike koristi za nastavnu teoriju i praksu. Svi zainteresovani čitaoci knjigu mogu posuditi u školskoj biblioteci Druge gimnazije.