PSIHOTERAPEUTSKA EDUKACIJA: KOLEKTIVNO USAVRŠAVANJE UPOSLENIKA DRUGE GIMNAZIJE

Tokom aprila ove godine organizovana je edukacija za profesore Druge gimnazije kojom je tematizovana važnost očuvanja mentalnog zdravlja. Edukacija je organizovana u sklopu programa kolektivnog usavršavanja uposlenika naše škole, a voditeljica svih radionica bila je magistrica psihologije i kognitivno-bihevioralna psihoterapeutkinja Maja Misira Rašić. Cjelomjesečna edukacija je realizovana kroz ukupno četiri tematske radionice. Kako bi predavanja i prateći razgovori i vježbe bili što upješniji i kvalitetniji, učesnici su podijeljeni u grupe od po šesnaest učesnika. Sve radionice su održane online, a osmišljene su tako da, pored osnovnog uvoda u temu, učesnici dobiju priliku da pričaju o vlastitim brigama i strahovima, kao i o uspješnim načinima borbe sa otežanim uslovima rada. Teme koje su obrađene tokom radionica su prepoznate kao veoma aktuelne, a posebno su obrađene kroz prizmu pandemijske situacije i rada od kuće. Nakon prve dvije radionice u kojima se problematiziralo šta su brige i kako se nositi sa njima te da li nastavnici znaju prepoznati sindrom sagorijevanja na radnom mjestu u vrijeme pandemije COVID-19, zadnje dvije radionice su bile usmjerene na podršku socio-emocionalnom zdravlju nastavnika te prepoznavanju i savladavanju korisnih vještina za suočavanje sa stresom. Za učesnike je nakon svake radionice pripremljen materijal za samostalan rad, ali ono što je posebno motivisalo sve prisutne je mogućnost da međusobno podijele iskustva iz pandemije i suoče se s brigama u vezi svakodnevnog nošenja s radnim zadacima. Nakon uspješno održanih radionica, učesnicima će biti uručeni i certifikati. Organizovanjem edukacije na ovu temu naša škola je pokazala da prepoznaje potrebe svojih uposlenika, kao i posebno teške uslove u kojima su se svi našli u proteklih godinu dana.