Volonterska akcija u dnevnom centru ComPass 071

Vrijedni učenici i učenice naše škole volontirali su jučer, 10. maja, i u dnevnom centru “ComPass 071” u kojem ljudi u pokretu (migranti) svakodnevno dobijaju obrok, topli napitak, čistu odjeću i nesebičnu pomoć lokalnih volontera i volonterki. Grupa učenika koja je za Community i Servise as Action projekat odabrala migrantsku zajednicu prethodno je provela istraživanje o statusu ljudskih prava među ljudima u pokretu te su, nakon razgovora, s istaknutom aktivistkinjom Ines Tanović Sijerčić odlučili da, u pratnji profesorice Jasne Kovo, jedan dan provedu u društveno korisnom radu. Osim što je ovakav vid volonterizma sjajan način za razvijanje empatije, ujedno je bio i dobra prilika da se naši učenici upoznaju s ljudima iz drugih kultura, razgovaraju o njihovim svakodnevnim problemima i barem na tren doprinesu destigmatizaciji migrantske zajednice. Lejla Maksumić, Sara Čengić, Mona Husein, Mahmud Aktaa, Asja Zara Lagumdžija, Aiša Turulja i Tarik Čengić nakon jučerašnje volonterske posjete centru planiraju organizovati i akciju skupljanja pomoći, kao što je prikupljanje odjeće za toplije dane, te upriličiti panel-diskusiju u kojoj će se razgovarati o ovom važnom pitanju.