POSJETA UČENIKA I PROFESORA IZ KOVAČICE

Krajem prošle sedmice našu školu su posjetile učenice i profesorice iz gimnazije „Mihajlo Pupin“ iz mjesta Kovačica kod Zrenjanina u Srbiji. U dvodnevnu posjetu, iniciranu još prošle godine sjajnim projektom o poeziji Sarajeva koji su realizirale učenice Emina Hamamdžić i Anesa Halilović, stigle su profesorice Kristina Ćendić i Tatjana Bovđiš, zajedno s učenicama Unom Brtkovom i Zuzanom Hlavčom. Prvog dana posjete gošće su se sastale s direktorom škole Seidom Alibegovićem i pomoćnicom direktora Merisom Drakovac, koji su ih informisali o aktuelnoj situaciji i projektima koje naša škola realizira. Nakon toga su prisustvovale časovima  bosanskog jezika na nacionalnom, Diploma i MYP programu, kod profesora Adile Salibašić, Jasne Kovo i Vedada Mulavdića, kao i času hemije kod profesora Dalibora Karačića. Drugog dana posjete, u petak, gošće su našim učenicima i profesorima predstavile svoju školu i grad i kojeg dolaze, a poseban pečat dala je prezentacija o slovačkoj književnosti i jeziku, o kojima se kod nas malo zna. Nakon toga, prisustvovale su Radionici o sevdalinci, koju su, pod mentorstvom Vedada Mulavdića, realizirali učenici I-2 razreda. Radionica je bila obogaćena muzičkim programom koji je pripremio naš horkestar na čelu s profesoricom Lejlom Avdagić. Poslijepodnevni i večernji sati bili su rezervisani za posjetu Zemaljskom muzeju i neformalno druženje s domaćinima.

Na kraju posjete, gošće su bile oduševljene viđenim i doživljenim i pozvale su učenike i profesore Druge gimnazije u uzvratnu posjetu. Na ovaj način su se stvorili uvjeti da se sasradnja između naših škola produbljuje i razvija na korist svih učenika i zaposlenika.