117. rođendan Druge gimnazije

1. rođendan Druge gimnazije

U petak 21. januara 2022. navršava se tačno 117 godina od potpisivanja osnivačkog akta za formiranje Male realke u Sarajevu, današnje Druge gimnazije. Škola je zvanično počela s radom 1. septembra iste godine i od tada počinje svoju značajnu misiju odgoja i obrazovanja mladih generacija. Tokom dugog perioda svog postojanja Druga gimnazija Sarajevo je odškolovala brojne generacije učenika koji su postizali značajne rezultate tokom svog školovanja, a potom postali uspješni pojedinci u različitim oblastima života. Druga gimnazija je tokom svoje duge historije uvijek bila korak ispred drugih, kad je riječ o uvođenju inovacija u odgojno-obrazovnom radu i edukaciji nastavnog kadra. Tako je i danas, kada s ponosom možemo istaći da naši učenici i profesori postižu zapažene rezultate kako u redovnoj nastavi, tako i vannastavnim aktivnostima, te domaćim i međunarodnim takmičenjima različitog ranga. Podatak koji dovoljno govori u prilog tome je činjenica da su naši učenici u protekloj godini od ukupno 72 nagrade na različitim takmičenjima osvojili čak 49, što je izuzetan uspjeh. Zbog toga možemo biti ponosni na njih, kao i na profesore koji nisu žalili truda da doprinesu ovim velikim uspjesima. Isto tako, podržavamo i talentirane i perspektivne učenike u svim oblastima života. Uspjesi se postižu i odličnim rezultatima na međunarodnim programima, gdje se ostvaruju prosjeci koji ne odstupaju od svjetskih rezultata. Škola kroz Alumni asocijaciju sarađuje i s mnogim uspješnim pojedincima, koji su nekada sjedili u njenim klupama.

Ovo je samo dio onoga što Druga gimnazija svima koji se žele obrazovati pod njenim krovom.  Na kraju, jedino nam preostaje da čestitamo rođendan našoj školi i poželimo da i u narednim godinama i decenijama bude predvodnik modernog odgojno-obrazovnog rada i lučonoša znanja i promicanja najviših odgojnih vrijednosti.