OTVORENA MANIFESTACIJA DANI MATERNJEG JEZIKA

Peta po redu manifestacija Dani maternjeg jezika otvorena je jučer 21. februara 2022. svečanošću u multimedijalnom prostoru Kuće znanja. Ovom tradicionalnom manifestacijom  učenici i profesori naše škole obilježavaju Međunarodni dan maternjeg jezika. Otvaranje manifestacije pratio je veliki broj učenika, profesora  i ostalih gostiju. Prisutnim se na početku obratio direktor škole Seid Alibegović, koji je izrazio zadovoljstvo zbog toga što smo se okupili u prostorijama Druge gimnazije i što je ova manifestacija postala tradicionalna.  Potom se, u ime aktiva profesora bosanskog, hrvastkog, srpskog jezika i književnosti obratio profesor Vedad Mulavdić, koji je istakao da ove godine manifestacija slavi svoj mali jubilej, i da je to prilika da se zahvalimo svima onima koji su pomogli u njenoj realizaciji. Zahvalnice su uručene Institutu za jezik Univerziteta u Sarajevu, Biblioteci grada Sarajeva, Dizajnerskom obrtu Elird, Društvu prijatelja grada Sarajeva i prof. dr. Halidu Buliću. U muzičkom dijelu programa nastupio je Horkestar Druge gimnazije, pod rukovodstvom profesorice Lejle Avdagić. Nakon svečanosti, prikazan je film Vitez bibliotekar, autora Maše Mehmedovića, bibliotekara Gradske biblioteke Zenica. Film na zanimljiv način propituje ulogu i važnost biblioteke i bibliotečke djelatnosti u današnjem vremenu. Po završetku projekcije, održan je i razgovor s autorom filma koji je moderirala profesorica Jasna Kovo. Učenici su bili oduševljeni viđenim i doživljenim, a sa zanimanjem su postavljali mnoga pitanja autoru filma. Manifestacija se nastavlja i naredna dva dana, kada su na programu raznovrsni sadržaji kojima se ukazuje na važnost maternjeg jezika i njegova poznavanja i proučavanja.