Svečano otvaranje nove kuće Goethe-Instituta uz prisustvo učenika i profesora Druge gimnazije

Povodom otvaranja nove kuće Goethe-Instituta u ulici Džidžikovac 5, učenici prvog razreda bilingvalnog smjera su uz pratnju njihovog profesora posjetili ovu najznačajniju njemačku instituciju kulture.

Tom prilikom predstavljena je interaktivna instalacija Zid koji nestaje, sačinjena od ukupno 6000 drvenih blokova sa ugraviranim citatima njemačkih i bosanskohercegovačkih pjesnika i mislilaca.

Učenici i profesor su tokom svečane ceremonije izvlačili blokove citata iz zida od pleksiglasa, čitali ih i ponijeli sa sobom.  Na taj način će drveni zid, koji označava ”granice” između zemalja i kultura, postepeno postati propustljiv dok konačno u potpunosti ne iščezne. Ono što ostaje je uvjerenje da kultura prevazilazi granice i ruši granice u glavama ljudi. Uz pratnju uposlenika ove institucije, naši učenici i profesor upoznali su se sa novim prostorijama ove ustanove. Posebno oduševljeni bili su multimedijalnom bibliotekom koju naši učenici od sada mogu besplatno koristiti.

Slike posjete možete vidjeti u prilogu.