ODRŽANA MEĐUNARODNA KONFERENCIJA MLADIH YEALAN 2022

U periodu od 4. do 6. marta 2022. održana je međunarodna konferencija mladih YEALAN 2022 (Young Europe Association – Lets Act Now). Cilj konferencije je bio zajednički rad mladih iz evropskih zemalja, s ciljem istraživanja i glasanja o rezolucijama/prijedlozima mladih za promjene koje će biti uvedene kako bi se proširila mogućnost da mladi diskutuju o pitanjima sa kojima se Evropa suočava. Također, cilj je bio da mladi pronađu najefikasnije načine kako se  aktivno uključili u proces donošenja odluka u savremenom svijetu. Konferencija je održana online, gdje su delegacije država širom Evrope učestovale i iznosile svoja mišljenja. I naša država Bosna i Hercegovina učestvovala je u konferenicji, te su našu delegaciju predstavljale 6 učenica Druge gimnazije Sarajevo. Prvi dan konferencije, održana je prva generalna debata o temi „Power to Act“, gdje je učenica Ema Srna iznijela najbitnije probleme vezane za (ne)mogućnosti omladine da donosi odluke. Drugi dan konferencije su ostalih pet učenica Anesa Halilović, Amina Fijuljanin, Esma Alajbegović, Nejla Mahmutović i Muniba Memić iznosile najbitnije probleme (svaka za svoju temu), te dale moguća riješenja. Treći dan konferencije održana je druga generalna debata, gdje je Ema Srna iznijela zaključke za svoju temu. Poslije toga, slijedilo je glasanje, gdje su svi zaključci naše delegacije bili prihvaćeni.

O svom iskustvu učešća na konferenciji YEALAN 2022, učenice su rekle:

Ema Srna:

Na YEALAN konferenciji sam bila koordinator i predstavnik teme “Power to Act”. Na konferenciji sam predstavljala tezu kako i zašto omladina nema dovoljno mogućnosti da učestvuje u donošenju odluka, te sam kasnije učestvovala u debati i branila svoje stavove vezane za moguća rješenja ovog problema. Učešće na konferenciji je za mene bilo veoma poučno i motivirajuće. Zajednički smo ustanovili da promjene u smislu omogućavanja omladini da učestvuje u donošenju odluka, mogu krenuti polako, za početak su dovoljni volja i ideje. Na kraju konferencije su sva tri moja zaključka bila priznata: sprovođenje omladinskih foruma u sve države Evrope, organizovanje omladinskih okruglih stolova, te održavanje konferencija sa donosiocima odluka.

Nejla Mahmutović:

Mislim da je ova konferencija bila odlično iskustvo, tokom kojeg smo naučili mnogo  novih stvari.  Kada je u pitanju biznis, otkrila sam  mnogo načina preko kojih možemo naučiti o njemu i koliko to znanje može biti korisno u životu.  Ovo je bila sjajna prilika da povežemo  mlade ljude iz različitih država i upoznamo se sa različitim stavovima. Veoma interesantno bilo je vidjeti reakcije i mišljenja drugih ljudi na naše zaključke, koji su svi prihvaćeni.

Anesa Halilović:

Kroz YEALAN konferenciju sam naučila mnogo toga o rješavanju problema u današnjem modernom svijetu i načinima na koje mladi mogu aktivno utjecati na budućnost Europe, a i svijeta uopće. U toku tri dana konferencije, aktivno sam debatirala i branila stavove naše delegacije, što je na kraju dovelo do toga da svi naši zaključci budu priznati. U sklopu moje teme, “Sprečavanje opasnosti koje proizilaze iz kršenja vladavine prava”, zaključeno je da bi vladavina prava puno bolje funkcionisala na nivou Europe, kad bi se pridavalo više značaja edukaciji djece i mladih na ovu temu, i podsticanju da se o teškim ili velikim temama raspravlja i samostalno zaključuje. Također, što se tiče šireg plana, Europske zemlje bi se trebale udružiti u međusobnom praćenju i regulisanju svake vrste korupcije ili nepravde u zakonodavnom sistemu, te samo na taj način u budućnosti možemo imati države zasnovane na objektivnoj vladavini prava, koje pridaju manje značaja sopstvenim interesima, već dobrobiti cijelog svijeta.

Amina Fijuljanin:

Ovaj projekat bio je izvrsna prilika da se mladi tinejdžeri informiraju o važnim temama u svijetu, osvijeste o prisutnim problemima te pokušaju pronaći rješenja. Bilo je vrlo zanimljivo i poučno čuti kako se različite zemlje suočavaju s poteškoćama i preprekama koje su bile razmotrene u debatama. Čula sam puno inovativnih ljudi s vrlo svestranim i inteligentnim razmišljanjem. Izuzetno sam zahvalna što sam dio mladih koji se aktivno uključuju u procese donošenja odluka, posebno kao delegat Bosne i Hercegovine.

Muniba Memić:

U YEALAN konferenciji sam predstavljala našu državu u debati o poboljšanju obrazovnog sistema u državama Evrope. Bilo mi je zadovoljstvo podijeliti svoje mišljenje o ovoj temi, kao i čuti mišljenja ostalih kandidata. Naučila sam dosta toga o problemima u obrazovnom sistemu u drugim državama i kako se ljudi nose s njima. Konferencija je odlična prilika za učenike da iznesu svoje stavove, ostvare kontakt sa ljudima iz inostranstva, te da nauče nešto novo. Zahvalna sam na mogućnosti da prisustvujem nečemu ovakvom, i nadam se da će u budućnosti biti sličnih ovakvih prilika.

Esma Alajbegović:

Bila mi je čast predstavljati Bosnu i Hercegovinu na ovogodišnjoj YEALAN konferenciji. Tema o kojoj sam diskutovala sa ostalim predstavnicima iz Evrope jeste da su mladi ljudi glavni pokretači napretka civilizacije kroz naučna istraživanja. Naši glavni zaključci su bili: mladi bi trebali imati više uslova za praktični rad i da nije sve bazirano na učenju teorije, nauku treba primijetiti svuda oko nas i tako je razumijevati, svoje ideje trebamo predstaviti drugima kroz komunikaciju o nauci, te da žene trebaju imati viši status u svim STEM oblastima jer, nažalost, rodna ravnopravnost još nije postignuta u ovom aspektu. Sve pohvale za organizatore iz Poljske, koji su ujedno i naše IB kolege, na odličnoj konferenciji kroz koju smo stekli nova prijateljstva i podijelili svoja mišljenja sa mladima iz Evrope.