USPJEH DRUGE GIMNAZIJE NA KVALIFIKACIJAMA ZA STEM OLIMPIJADU

Ove godine, kao i protekle, naša škole se prijavila na svjetsko online takmičenje iz predmeta biologija, fizika i hemija. Učenike su pripremale profesorice biologije, fizike i hemije tokom nekoliko mjeseci. Ove godine takmičenje se održalo ne u tri discipline, nego kao integralna disciplina Popular Science. Više podataka o takmičenju možete naći na adresi https://www.stemolympiad.online/Announcements.html .

U februaru su naši učenici i učenice uzeli kvalifikacioni ispit, i svih osmoro učenika je, na globalnom nivou, tačno uradilo preko 90% pitanja. Na kvalifikacijama je učestvovalo 900 učenika i učenica širom planete. Na taj način su se kvalifikovali za finale u Popular Science. To finalno olimpijsko takmičenje je održano nedavno, a rezultati su objavljeni 11. marta.

Zadovoljstvo nam je istaći da su na svjetskom takmičenju, na kome je učestvovalo preko 700 mladih ljudi iz preko 90 zemalja, naši učenici i učenice pokazali značajne rezultate. Zadovoljstvo nam je istaći da su na svjetskom takmičenju, na kome je učestvovalo preko 700 mladih ljudi iz preko 90 zemalja, naši učenici i učenice pokazali značajne rezultate. Haris Imamović se plasirao na 1. mjesto iz matematike, dok je Nermin Osmanovic 10, Faruk Ibrahimovic 6. iz informatike, a Emira Ibrahimovic na 9 mjestu.

Iz hemije su se plasirali na 20, 21, 22, 23, 24, 27, 45 i 112. mjesto sljedeći učenici: Pašanović Ammar, Amor Šačić, Matea Šarkinović, Kamran Karić, Ian Lalić, Soraja Salčin, Mona Husein, Rijad Pejkušić. Svi su učenici drugog MYP razreda naše škole.

U julu 2022. se u Njemačkoj organizuje Grad Finale, na kome svi mi želimo učestvovati, i naši učenici i učenice su vrlo motivisani i spremni raditi dalje.