GOSTOVANJE PROFESORA ISMARA VOLIĆA

Druga gimnazija se ponosi svojim bivšim učenicima, a jedan od njih, profesor matematike s Wellesley Collegea (Boston, SAD) Ismar Volić, podijelio je svoje znanje s učenicima trećih razreda IB programa i članovima Kluba matematike u utorak 26. aprila 2022. godine. Bila je to jedinstvena prilika da naši učenici slušaju renomiranog predavača i stručnjaka, a prema reakcijama možemo zaključiti da su uistinu svi uživali i svojim interesantnim pitanjima pomogli da predavanje bude interaktivno.

Profesor Volić govorio je o novim zanimljivim primjenama matematike u današnjem društvu, kao i o statusu matematičara u svijetu, podstakavši učenike da neki od njih svoje obrazovanje nastave upravo u tom smjeru. Slušali smo kako Google, kao i društvene mreže, ne bi postojale bez primjene matematike, potom o doprinosu topologije u društvenim naukama i medicinskim istraživanjima i, na kraju, o vezi demokratije i matematike, a sat i po je proletio da nismo ni primijetili. Zahvaljujemo se profesoru što nam je još jednom pokazao kako je nauka istovremeno i važna i zabavna.